η επικοινωνία και οι όροι δημιουργίας πολιτισμού -
ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΗ ΣΤΑΦΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΝΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjY2owEVavODPF4n_UgM8JAdJbUPhfCMK361Kw40_fo5s9urgkopRNc0xFaicxZmk9kdkreIQcIfstWaJcpBtId10GAONSRyDsv0PjNVvYyZ9K48CI9arbTyZsGEb5y88M9jZ-YZhHByzQ/s320/%25CE%25BA%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25BD%25CE%25B1%25CE%25B2%25CE%25B1%25CE%25BB%25CE%25B9+%25CF%2580%25CE%25B1%25CF%2584%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2582.jpg)
ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΗ ΣΤΑΦΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΝΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjY2owEVavODPF4n_UgM8JAdJbUPhfCMK361Kw40_fo5s9urgkopRNc0xFaicxZmk9kdkreIQcIfstWaJcpBtId10GAONSRyDsv0PjNVvYyZ9K48CI9arbTyZsGEb5y88M9jZ-YZhHByzQ/s320/%25CE%25BA%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25BD%25CE%25B1%25CE%25B2%25CE%25B1%25CE%25BB%25CE%25B9+%25CF%2580%25CE%25B1%25CF%2584%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2582.jpg)
Η δημιουργία του Πατρινού καρναβαλιού οφείλεται σε μεγάλο βαθμό αφενός στον πλούτο από τις εξαγωγές της σταφίδας (η μαύρη Κορινθιακή σταφίδα ήταν το κυριότερο εξαγώγιμο προϊόν μεταξύ 1830-1900) και αφετέρου στις επιρροές από μεγάλα καρναβάλια της δυτικής Ευρώπης, όσων ασχολούνταν με το εμπόριο της μαύρης σταφίδας (Έλληνες έμποροι, ελληνικός πληθυσμός των παροικιών και Άγγλοι, Γερμανοί κ.α. ως αντιπρόσωποι ή επιχειρηματίες των εξαγωγών).
Σήμερα, το κατεξοχήν ποτό του καρναβαλιού η περίφημη Μαυροδάφνη, παράγεται και από σταφύλια ποικιλίας Κορινθιακής σταφίδας, στην οποία οφείλει τη γλυκιά του γεύση!