![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjEPXKH6-8XteqSArcUBmyplz7f-0J-zXsTfcvU6m_5_hKCrMQpbQdnQlPeNTyPTXqmbNDWxbN9aQN8x2ryypqn82zTyL5SOCdSCv27Fhyphenhyphen6Ol6v3MOB4tL_LG6wbF_PphM751xGCcf4alw/s320/antigone.jpg)
Δεν έχει γίνει αντιληπτό το κυρίαρχο σώμα ιδεών και ιδεολογικές αναφορές αυτού του κομματικού μορφώματος.
Πέρα από αυτό: ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΗΝ ΩΦΕΛΙΜΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ.
"... Αλλά αγνοούν και ότι η κλασική και φιλοσοφική παιδεία για τη διαχείριση του πολιτικού και της πόλης είναι αυτό που απεχθάνεται η χρηματιστηριακή ολιγαρχία, ο ολοκληρωτισμός της αγοράς". (από το κείμενο Ο ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ-ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΙΑΣ, (http://www.tinakanoume.gr/2017/01/blog-post_18.html)